4.
lecke
Az előző leckében megismerhetted az erősségek rendszerének 6 nagy területét és az erősségeket. A VIA karaktererősségek rendszere összesen 24-féle erősséget határoz meg. Kutatások szerint minden embernek van 5 fő erőssége, de a többi erősséggel is rendelkezünk bizonyos mértékben, ezeket általában teszt kitöltése után sorrendbe állítják aszerint, hogy az adott személyre mennyire jellemzőek.
Felmerülhet benned a kérdés, vajon nem komplexebb az emberek személyisége, hogyan lehetne 5 főerősséggel és további 19 erősség sorrendjével leírni azt. Ez a rendszer azonban éppen azért bámulatos, mert nem néhány leegyszerűsített típusba sorolja az embereket, hanem a 24 erősség kombinációi alapján több, mint 600 szextillió (a 6-os számjegyet 23 darab nulla követi!) profil állítható fel, azaz gyakorlatilag nincs két ember, akinek ugyanolyan lenne a karaktererősség profilja.
A gyermeked egyedi és a karaktererőssége is egyedi. Az erősségei megismerése révén mélyebben megértheted a tetteit, a motivációit, segítheted az önbizalma fejlődését, a problémamegoldási képességét és erősítheted a kettőtök közötti kapcsolatot.
Fontos tudni, hogy a gyermeked erősségei nem rosszak vagy jók. A vitalitás erőssége például nem jelenti azt, hogy a gyerek túlságosan eleven és le kéne nyugodnia, a humor erősségével rendelkező gyerek pedig nem feltétlenül az osztály bohóca. Minden erősséget lehet jóra és rosszra használni egyaránt. Segíthetsz a gyermekednek abban, hogy az erősségeire támaszkodva oldjon meg nehéz helyzeteket. Például egy a Kitartás erősségével rendelkező gyermek számára nem jelent kihívást egy hosszú vers megtanulása, de ha a gyermekednek a Kitartás nincs a fő erősségei között, az nem jelenti azt, hogy ne tudná megtanulni a verset.
Például rámutathatsz a szépség és kiválóság értékelése erősséggel rendelkező gyermekednek megmutathatod a versben rejlő metafórákat, segíthetsz neki vizualizálni a vers szövegét. A Kíváncsiság erősségével rendelkező gyermeknek pedig érdekes összefüggéseket, nyelvi játékokat mutathatsz a szövegben, amiken keresztül felkeltheted az érdeklődését.
Mint az előző leckében láthattad, néhány erősség már kora gyermekkorban megmutatkozik, mások pedig később. Nekünk szülőknek kettős feladatunk van:
- Megismerni a gyermek erősségeit és ezek ismeretében motiválni, támogatni a gyermekünket
- Segíteni a gyermekünket, hogy megismerje az erősségeit és megtanulja tudatosan használni őket a céljai elérése érdekében.
Ne feledd: ha valamiről lemaradtál volna, a korábbi leckéket megtalálod a leveleid között, a karaktererősség listáját pedig ezen az oldalon találod »»
Hogyan fejlesszük az erősségeket?
Az első feladatod, hogy igyekezz felismerni gyermekedben az erősségeket!
Nézd meg ezen a 24 erősség listáját, menj végig rajtuk és mindegyikhez igyekezz felidézni 1-1 esetet, amikor a gyermekednél tapasztaltad az adott erősséget! Mely erősségek azok, amik nagyon jellemzőek rá? Melyek azok, amik egyáltalán nem?
A második feladatod támogatni a gyermekedet az adott erősség használatában. Ha például nem tudja bekötni a cipőfűzőjét, de tudod, hogy az erősségei között ott van a humor, akkor egy mókás kis versikével segítheted neki memorizálni neki a lépéseket!
Az erősségek fejlesztésének legfontosabb része a felismerést követően: a gyakorlás!
Találj ki olyan játékokat, feladatokat, amikben a gyermeked megélheti és használhatja az erősségeit. Onnan fogod tudni, hogy valóban a fő erősségéről van szó, hogy motivált és lelkes lesz, amikor használhatja az adott erősséget. Ilyenkor szabályosan szárnyai nőnek a gyermekednek!
Mi mindet tehetsz, ami fejleszti az erősségeit? Ebben segítek a következő leckében.