A kézikönyv tartalma:
- 228 oldalnyi hasznos tartalom a kézikönyvben
- 85 játékos érzelemszabályozás- és figyelemkontroll-gyakorlat
- 9 interaktív mindfulness mese
- 10 hetes foglalkozásterv
- 36 meseillusztráció
- óvodai, iskolai és otthoni körben is használható gyakorlatok
- 10 témakör elméleti háttere
- tippek és ötletek a foglalkozásokhoz
- számos látványos, színes kép és illusztráció
Lapozz bele!
Pillanatkapitány kalandjain keresztül a gyerekek:
- megtanulják az érzelemszabályozás alapjait
- elsajátítják annak technikáját, hogyan irányítsák a figyelmüket;
- megtanulnak különböző önmegnyugtató technikákat, hogy könnyebben kezeljék a stresszt;
- megtanulják, hogyan ne ragadjanak bele a negatív gondolatok csapdájába;
- megtanulják lecsendesíteni a belső kritikus hangjukat;
- megtanulják hogyan legyenek nyitottabbak és elfogadóbbak önmagukkal és másokkal.
A Pillanatkapitány program interaktív meséken, játékos gyakorlatokon és beszélgetéseken keresztül vezeti be a gyerekeket a mindfulness, vagyis a tudatos jelenlét világába.
A program célja, hogy a gyermekek megtanulják hogyan viszonyuljanak az érzésekhez, gondolatokhoz és hogyan hozhatják vissza a figyelmüket oda, amit éppen csinálnak.
Miért fontos a megfelelő érzelemszabályozás és figyelemkontroll elsajátítása gyerekkorban?
Hiszti, dühkitörés, verekedés, impulzív viselkedés: miért viselkedik így egy gyermek?
A gyerekek gyakran lesznek türelmetlenek, feszültek, ok nélkül odacsapnak más gyerekeknek, folyton a másik szavába vágnak, nincs türelmük az óvodai vagy iskolai feladatok elvégzéséhez. Gyakran ezeket a viselkedésmódokat félreértjük és neveletlenségnek gondoljuk, holott az ok a gyermek nem megfelelő érzelemszabályozásában rejlik.
A nem megfelelő érzelemkontroll gyerekkorban többféle problémát okozhat, amelyek a gyermek fejlődésének különböző területein jelentkezhetnek.
- Ha a gyerek nem tudja megfelelően kezelni az érzelmeit az dühkitörésekben, agresszióban nyilvánulhat meg, de az is lehet, hogy túlságosan impulzívan viselkedik(pl. beleszól mások beszédébe, megszegi a szabályokat, túl gyorsan eszik, kapkod).
- Az érzelemszabályozás hiánya a társas kapcsolatokra is negatívan hathat, hiszen a gyermek nehezebben barátkozik, gyakrabban kerül konfliktusba társaival, amikre nem tud megfelelően reagálni és kevésbé érti meg mások érzelmeit.
- Az érzelemszabályozási nehézségekkel küzdő gyerekek hajlamosabbak lehetnek szorongásra vagy stresszre az iskolai feladatok során, ami hátráltathatja a tanulási folyamatot.
A negatív érzelmi reakciók éretlen érzelmi készségekre utalnak, ugyanakkor az érzelmek kezelése kulcsfontosságú a tanulmányi siker, az iskolaérettség és a mentális egészség szempontjából.
A te gyermeked figyelme is könnyen elterelődik?
A gyerekek egyre nagyobb számban küzdenek figyelemzavarral is, ami sok tekintetben a mai modern, mesterséges ingerekben túlságosan gazdag világ eredménye is. Nem csak a digitális ingerek hanem akár egy hétköznapi bevásárlás egy hipermarketben is hatalmas ingermennyiséget jelent egy fejlődésben levő gyermek idegrendszerének, amelyet még nem tud megfelelő módon feldolgozni. Ennek következtében kapkod, feszült, stresszes, frusztrált és nem tud figyelni a feladataira vagy akár olyan egyszerű dolgokra, mint a meseolvasás vagy a játék, amiben szeretne elmélyülni.
Ebben a könyvben Bagdi Bella pszichológus, mindfulness tanár (MBSR, MBCT) és tudatos önegyüttérzés tanár (MSC), egyszerű és hatékony módszereket kínál az óvodás, valamint a kisiskolás korú gyermekek számára érzelmeik szabályozásához és a figyelmük kontrollálásának támogatásához.
A Pillanatkapitány program 10 hetes tematikája:
- Pillanatkapitány útnak indul: Bevezetés a mindfulness alapjaiba, játékos tudatos légzés technikák elsajátítása.
- Pillanatkapitány az Ötök szigetén: Az öt érzék (látás, hallás, szaglás, ízlelés, tapintás) felfedezése és tudatos használata a varázscsákóval, ami a tudatos jelenlét szimbóluma a mesékben.
- Pillanatkapitány és Kóborló: A figyelem olyan, mint egy izom, amit edzeni lehet. A figyelem kiskutya természetét Kóborló testesíti meg, amit megtanulhatunk visszahívni, ha elkalandozik.
- Pillanatkapitány kincsesládája: A mindennapi apró örömök felfedezése. A jó dolgok értékelése, és olyan érzések teremtése, mint az öröm, a hála és a szeretet.
- Pillanatkapitány és a Nyugalom szigete: Az önmegnyugtatás képességének fejlesztése stresszes helyzetekben.
- Pillanatkapitány és az Érzelmek vihara: Az alapérzelmek (öröm, szomorúság, düh, félelem, meglepetés, undor) megismerése és az érzelmek kezelésének játékos gyakorlatai.
- Pillanatkapitány és a Gondolatfelhők zátonya: A gondolatok természetének megértése és gyakorlatok, hogyan szabadulhatunk ki a negatív gondolatok fogságából.
- Pillanatkapitány és a belső kritikus hang lecsendesítése: Zsémbes Manó a belső kritikus hang megtestesítője, amit megtanulnak a gyerekek elcsendesíteni és felfedezhetik a belső bátorító hangjukat.
- Pillanatkapitány és a kedvesség cselekedetei: A gyerekek felfedezhetik, hogy a kedvesség, hogyan képes megváltoztatni a dolgokat. A kedvesség megjelenése a figyelemben, a szavakban és a tettekben.
- Mindfulness a mindennapokban: Az eddig tanult játékos mindfulness technikák tudatos használata a mindennapi helyzetekben.
Az íróról
BAGDI BELLA
Pszichológus, mindfulness tanár (MBSR, MBCT), tudatos önegyüttérzés tanár (MSC), a Boldogságóra Program alapítója és vezető fejlesztője. 2014/2015-ös tanévben indította el a Boldogságóra Programot, amelyhez eddig több mint 1500 intézmény csatlakozott, aminek köszönhetően ma már több mint 100.000 gyermek és fiatal vehet részt Boldogságóra foglalkozásokon, amit a tanulók sokszor csak „érzelemórának” hívnak. Bella küldetése, hogy tudományosan megalapozott módszerekkel támogassa az emberek lelki egészségét, és ezáltal egy boldogabb, egészségesebb és együttérzőbb társadalom kialakulásához járuljon hozzá. Legismertebb kiadványai a Boldogságóra könyvsorozatok és a Pozitivity fejlesztő játékok.
Díjak:
- Boldogságóra OTP Fáy Oktatási Innovációs díj – alsós tagozat kategóriában, 2024.
- HundrED’s Global Collection of the most impactful and scalable innovations for 2025.
A HundrED tudomány-alapú oktatási programokat felkaroló szervezete a Boldogságóra Programot beválasztotta a világ 100 leghatásosabb iskolai innovációs programjai közé, és szerepel a HundrED Global Collection 2025-ös kiadványában.
Reviews
There are no reviews yet.